Czy ruszający się ząb kwalifikuje się do usunięcia?
Komplet zębów jest wskazany nie tylko z przyczyn estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Dlatego o zęby należy odpowiednio dbać, a ekstrakcję przeprowadzać w ostateczności. Dotyczy to również ruszających się zębów – jeśli tylko będzie to możliwe, lekarz dentysta przeprowadzi leczenie, które pozwoli na jego zachowanie. Nie zawsze bowiem ruszający się ząb kwalifikuje się do usunięcia.
Ruszający się ząb – co robić?
W sytuacji, kiedy zauważymy ruszający się ząb, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Oczywiście pod warunkiem, że jest to ząb stały – zęby mleczne ruszają się, a następnie wypadają i jest to proces całkowicie naturalny. Przyczyny ruszania się zębów stałych są natomiast różne. Dzieje się tak po uderzeniach, a także w wyniku długotrwałych procesów chorobowych w obrębie jamy ustnej, np. parodontozy. Dlatego, zanim lekarz podejmie decyzję co do leczenia zęba lub jego usunięcia, musi wykonać niezbędne badania, obejmujące m.in. zdjęcie RTG.
Na podstawie wywiadu i badania stomatolog ocenia, czy ząb kwalifikuje się do leczenia, czy do usunięcia. W zależności od przyczyn problemu metody terapeutyczne mogą się różnić. Najczęściej wykonuje się resekcję lub kiretaż (czyli usunięcie zmienionych chorobowo tkanek), leczenie kanałowe lub zabieg szynowania. Ten ostatni jest szczególnie polecany przy zębach przednich, które są zdrowe, ale z różnych przyczyn się poruszają – pozwala bowiem na zachowanie ruszających się zębów.
Unieruchomienie ruszającego się zęba za pomocą szyny
Na czym polega zabieg szynowania zębów, przeprowadzany m.in. w gabinecie stomatologicznym ES Dentica w Tychach? Stomatolog zakłada na powierzchnię zębów specjalną szynę. Zazwyczaj jest ona przymocowana od wewnętrznej strony, a więc jest całkowicie niewidoczna. Nie przeszkadza również w codziennym funkcjonowaniu: mówieniu, jedzeniu. Nosi się ją przez jakiś czas lub zakłada na stałe, w zależności od wskazań lekarskich. Szyna zatrzymuje i unieruchamia ruszający się ząb, a jednocześnie go wzmacnia, ponieważ podczas przeżuwania pokarmu siła rozkłada się równomierniej.
Po założeniu szyny należy jedynie pamiętać o dokładniejszej niż zwykle higienie jamy ustnej. Na jej styku z powierzchnią zębów mogą gromadzić się resztki pokarmów, a tym samym łatwiej o próchnicę. Ruszający się, a do tego objęty zaawansowaną próchnicą ząb trudniej będzie zachować – i raczej będzie on kwalifikował się do usunięcia. A zachowanie wszystkich własnych zębów (lub zastąpienie brakujących implantami) jest bardzo ważne dla zdrowia jamy ustnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana