Czym jest tzw. ząb zatrzymany?
Jedną z częstych dolegliwości w obrębie stomatologii są tzw. zatrzymane zęby, które przyczyniają się do różnych przykrych konsekwencji. Dotyczą one zwykle zębów ósemek (zębów mądrości), choć nie tylko. Może dojść do zatrzymania każdego zęba. Jakie są przyczyny zatrzymanych zębów i jak poradzić sobie z tą przypadłością?
Co to jest ząb zatrzymany?
Ząb zatrzymany to takie uzębienie, które mimo prawidłowego ukształtowania pod względem anatomicznym nie wyrżnęło się ponad powierzchnię dziąsła (utknęło w kości szczęki dolnej lub górnej). Problem najczęściej jest związany z trzonowcami (zębami mądrości). Zdarza się jednak, że przedtrzonowce, kły, jedynki i dwójki również nie wyrżnęły się ponad dziąsło.
Uzębienie może zostać zatrzymane w dziąśle całkowicie (ząb ani trochę nie wychodzi poza dziąsło) lub częściowo (część zęba wystaje ponad powierzchnię).
Jakie są przyczyny zatrzymanych zębów?
Najważniejszą przyczyną zębów zatrzymanych jest ograniczone miejsce w łuku zębowym. Dojść do tego może najczęściej w wyniku późnego wypadnięcia zęba mlecznego i ciasnego ułożenia pozostałych, sąsiadujących zębów. Innymi przyczynami schorzenia są też podłoże genetyczne, zmiany hormonalne, urazy szczęki, niewłaściwe leczenie stomatologiczne w przeszłości oraz niedobory niektórych witamin. Najlepszym remedium na zatrzymane zęby są profilaktyka i regularne kontrole u dentysty już od dzieciństwa.
Jak leczyć zatrzymane zęby?
Zatrzymane zęby muszą być leczone. W razie niepokojących objawów (przewlekłego bólu, nieprawidłowego zgryzu, stanu zapalnego dziąsła, szczękościsku) należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta diagnozuje, czy problemem jest zatrzymany ząb, na podstawie przeglądu i zdjęcia RTG.
Zatrzymanymi zębami zajmuje się przychodnia stomatologiczna Platinum Dental z Bełchatowa. W owej klinice pracują wyspecjalizowani dentyści, którzy dbają o komfort i skuteczność leczenia pacjentów. Wykonują zabiegi stomatologiczne z zakresu chirurgii stomatologicznej, zajmują się endodoncją, leczeniem perforacji zęba, ortodoncją, periodontologią, protetyką, stomatologią dziecięcą, estetyczną i zachowawczą.
Zatrzymany ząb najczęściej usuwa się chirurgicznie. W zależności od położenia chorego zęba zabieg może być prosty lub skomplikowany. Górne zęby mądrości zazwyczaj łatwiej usunąć niż dolne, ponieważ chirurg ma do nich łatwiejszy dostęp. Pozostałe uzębienie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i większego wysiłku ze strony dentysty.
Zatrzymane zęby należy leczyć z powodu późniejszych konsekwencji, np. parodontozy, stanów zapalnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana