Czym zajmuje się endodonta?
Wiele osób, których zęby poddane były leczeniu kanałowemu, nadal nie wie, czym zajmuje się endodonta. Tymczasem właśnie lekarze stomatolodzy tej specjalności diagnozują i leczą choroby miazgi zębowej, a endodoncja to nic innego jak leczenie kanałowe, pozwalające uratować ząb przed usunięciem. Jakie objawy powinny nas skłonić do konsultacji w gabinecie endodonty?
Na czym polega endodoncja, czyli leczenie kanałowe?
Stan zapalny miazgi zębowej może doprowadzić do problemów, takich jak utworzenie się ropnia, martwica tkanek czy zapalenie okostnej. Tylko ekstrakcja lub podjęcie leczenia kanałowego zapobiegną rozwojowi stanu zapalnego w kolejnych zębach, co mogłoby mieć poważne skutki dla całego organizmu. Chora miazga to siedlisko bakterii i źródło silnego bólu, który zazwyczaj jest bezpośrednią przyczyną wizyty u endodonty, w placówkach takich, jak Gabinety Stomatologiczne Dentatus w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu.
Zabieg endodoncji pozwala zachować ząb i choćby dlatego warto zdecydować się na leczenie. Endodonta usunie chore tkanki wraz z nerwami, a po dokładnym oczyszczeniu kanałów, założy biozgodny materiał i uszczelni ząb. Poprzedzone jest to wykonaniem zdjęcia RTG, co pozwoli na ocenę zaawansowania stanu zapalnego, pokaże ułożenie kanałów i pomoże dobrać znieczulenie. Dziś leczenie kanałowe może być niemal bezbolesne, dzięki zastosowaniu znieczulenia komputerowego WAND.
Jakie są wskazania do endodoncji?
Niektórzy pacjenci zwlekają z wizytą u dentysty i nawet kiedy problem jest oczywisty, ratują się środkami przeciwbólowym. Jednak silny i pulsujący ból zęba, sugerujący zapalenie miazgi, powinien skłonić każdego do podjęcia leczenia kanałowego.
Wskazaniami do endodoncji mogą być:
reakcja bólowa zęba na bodźce termiczne,
bóle nocne w pozycji leżącej,
bolesność przy dotykaniu i opukiwaniu chorego zęba,
obrzęk dziąsła i tkanek,
bardzo zaawansowana próchnica,
potwierdzone zapalenie miazgi zęba,
Najbardziej zaawansowaną metodą leczenia kanałowego jest endodoncja mikroskopowa, zapewniająca stomatologom optymalne warunki, dzięki powiększeniu i oświetleniu pola zabiegowego. Umożliwia to bardzo dokładne oczyszczenie kanałów i wypełnienie zęba, który – chociaż martwy – będzie nadal pełnił swoje funkcje, a w przyszłości może być wykorzystany przy zabiegach protetycznych. Korzyści, jakie daje endodoncja pacjentom nie pozostawiają wątpliwości, że w przypadku wyboru między ekstrakcją a leczeniem kanałowym, warto zdecydować się na ratowanie chorego zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana