Implanty jako metoda uzupełnienia ubytków zębowych
Braki w uzębieniu mogą wynikać z różnych sytuacji. Niektóre są spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem, inne chorobami przyzębia, a jeszcze inne wadami ortodontycznymi. Nie oznacza to jednak, że do końca życia jesteś zmuszony do posiadania ubytku. Możliwe jest wypełnienie go implantem zębowym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Na czym polega leczenie implantologiczne?
Implant zębowy to niewielka śruba, którą umieszcza się w kości żuchwy lub szczęki. Zastępuje on więc naturalny korzeń zęba. Najczęściej jest on wykonany z tytanu, dzięki czemu implant jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie enzymów zawartych w ślinie. Następnie śruba musi zrosnąć się z kością, co trwa kilka miesięcy – od 3 do 6. Po tym czasie możliwe jest nałożenie na niego łącznika z koroną, który zastępuje prawdziwy ząb. Dopasowuje się go do koloru pozostałych zębów, dzięki czemu osoba, która nie wie, że mamy wszczepiony implant zębowy, nawet nie domyśli się, że mamy sztucznego zęba.
Kiedy zakłada się implanty zębowe?
Bardzo często powodem utraty zęba jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Prowadzi ona do próchnicy lub innych chorób przyzębia, której efektem może być obumarcie zęba lub konieczność usunięcia go. Uzębienie można utracić także w wyniku urazu mechanicznego, np. przewrócenia się na chodnik czy uderzenia w twarz. Również niektóre wady zgryzu mogą powodować wypadanie zębów. We wszystkich tych przypadkach możliwe jest zastąpienie naturalnego uzębienia implantem stomatologicznym. Oczywiście konieczna jest najpierw wizyta u implantologia, którego znajdziesz np. w Gabinecie stomatologicznym Mikrostoma z Oleśnicy. Można założyć je od ok. 25 roku życia, kiedy rozwój kostny organizmu zatrzyma się.
Co jeszcze warto wiedzieć o implantach stomatologicznych?
Zabiegu wszczepiania implantów zębowych nie trzeba się obawiać – dzieje się to pod znieczuleniem miejscowym, a więc jest to bezbolesne doświadczenie. Warto również wiedzieć, że po założeniu w jamie ustnej nie czuć żadnej różnicy ani dyskomfortu. Implanty stają się coraz popularniejsze wśród pacjentów, ponieważ trudno odróżnić je od naturalnych zębów. Osoby, które zdecydowały się na ich założenie twierdzą, że dzięki nim odzyskały pewność siebie oraz swobodę mówienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana