Obalamy mity na temat usuwania ósemek
Ósemki to z punktu widzenia ewolucji biologicznej zupełnie nieprzydatne zęby, które najczęściej przynoszą więcej szkód niż korzyści. W wyniku tego, że ludzkie szczęki w kolejnych pokoleniach maleją, zęby mądrości stają się coraz bardziej problematyczne i wywołują szereg problemów. Niekiedy konieczna jest ich ekstrakcja. Czy jest się czego obawiać?
MIT: Zawsze trzeba usuwać ósemki tak szybko, jak to tylko możliwe
U każdego pacjenta sytuacja może wyglądać inaczej. Jeśli pozostałe zęby ma się zdrowe i w jamie ustnej nie toczy się żaden stan zapalny, to usuwanie ósemek można przeprowadzić w dogodnym terminie, bez pośpiechu.
Oczywiście warto go ustalić po konsultacji z dentystą specjalizującym się w chirurgii stomatologicznej. Na podstawie wywiadu i oględzin, a niekiedy także zdjęcia RTG, lekarz będzie w stanie podpowiedzieć, jaki jest optymalny czas na pozbycie się zębów mądrości.
Jeśli chodzi o częste wskazania do usunięcia zęba, to są to m.in.: nieprawidłowości okluzyjne i nawracające stany zapalne, znaczne zniszczenie tkanek zęba oraz wskazania ortodontyczne.
FAKT: Prawidłowo wykonane usunięcie ósemek jest bezbolesne dla pacjenta
Wielu osobom usuwanie ósemek kojarzy się z czymś skrajnie nieprzyjemnym, a wręcz z bolesnym doświadczeniem. Jak jest naprawdę? Fachowo wykonana ekstrakcja z odpowiednio zastosowanym znieczuleniem miejscowym nie powinna wywoływać bólu.
Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, że sama czynność „wyrywania” nie należy do najprzyjemniejszych, bo niektórych odstręczają nawet specyficzne dźwięki. Poza tym siła, z jaką dentysta napiera na ząb, jest duża. Najważniejsze jest jednak odpowiednie nastawienie i lekarza, i pacjenta.
MIT: Podczas jednej wizyty można usunąć tylko ósemkę i żadnego innego zęba
Warto wiedzieć o tym, że podczas pojedynczej, choć długiej, wizyty można pozbyć się więcej niż jednego zęba. Jest to nawet zalecane w przypadku zębów znajdujących się po jednej stronie.
Z punktu widzenia pacjenta taka opcja jest dogodna, bo można zaoszczędzić sobie nerwów i zyskać na czasie, bo rekonwalescencja przebiega w sposób „zbiorowy”.
FAKT: Gojenie się po ekstrakcji wymaga czasu
Zabieg taki jak ekstrakcja zęba mądrości jest dość inwazyjny, dlatego gojenie się może trwać nawet kilka tygodni.
W tym czasie warto sugerować się zaleceniami lekarskimi, na przykład z Centrum Stomatologii WAPdent. Wiele zależy od konkretnego przypadku, natomiast najczęściej dentysta radzi zastosowanie odpowiedniej diety, picie wody i ostrożne płukanie.
Czasem zachodzi potrzeba przepisania antybiotyku u osób z obniżoną odpornością.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana