Różnice między protezą a implantem zębowym
Problemy z zębami niestety dotyczą wielu ludzi. Zdarza się, że na leczenie zachowawcze, a nawet kanałowe jest już za późno i jedynym wyjściem jest usunięcie zęba. Każda ekstrakcja łączy się z koniecznością uzupełnienia powstałego braku. Nie wolno tego bagatelizować, ponieważ może dojść do niekorzystnych zmian w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych i wyglądzie twarzy. Współczesna stomatologia oferuje m.in. implanty oraz protezy zębowe. Warto wiedzieć, na czym polega różnica między nimi.
Wady i zalety implantów
Implant zębowy to sztuczny korzeń – niewielka tytanowa śruba wszczepiana w kość, na której mocuje się koronę protetyczną. Implanty doskonale imitują naturalne zęby, dlatego, mimo że proces ich wszczepiania jest dosyć czasochłonny, to warto rozważyć tę metodę odbudowy braków.
Zalety implantów:
można dzięki nim odbudować jeden lub kilka zębów, przy czym każdy ząb nie musi być osadzony na osobnym implancie (na jednej śrubie można osadzić np. kilkupunktowy most lub protezę),
przy właściwej higienie i regularnych kontrolach, raz założony implant może służyć przez całe życie,
doskonale zastępują utracone uzębienie,
zapobiegają zmianom w kości i przemieszczaniu się pozostałych zębów,
ich zakładanie nie narusza innych zębów.
Wady:
ich założenie jest kosztowne,
nie są dla wszystkich, przeciwwskazaniami są np. choroby nowotworowe, osteoporoza, wiek (nie zakłada się implantów u dzieci i młodzieży, dopóki rosną),
dość długo, najczęściej 2-6 miesięcy, trwa pełny proces leczenia. Wiąże się to z między innymi z czasem potrzebnym na zagojenie się dziąsła, jeśli wcześniej nastąpiła ekstrakcja zęba, a także miejsca, w którym wszczepiano implant (osteointegracja).
Są jednak metody umożliwiające znaczne skrócenie całego procesu wszczepiania implantu zębowego i rekonstrukcji zęba lub zębów. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technikom implantologicznym.
Wady i zalety protezy zębowej
Uzupełnienie utraconych zębów jest możliwe również dzięki protezom zębowym. Można je podzielić na ruchome i stałe. Są najczęściej wybieranym rozwiązaniem protetycznym wśród osób, które mają rozległe braki w uzębieniu.
Zalety:
dosyć szybko dzięki tej metodzie można uzupełnić braki w uzębieniu,
jej wykonanie jest tańsze niż implanty, można uzyskać refundację z NFZ,
przy braku przednich zębów wykonuje się protezę natychmiastową.
Wady:
co kilka lat należy wykonać nową protezę,
jej używanie nie jest w pełni komfortowe, osoby z protezami często obawiają się normalnie uśmiechać albo jeść niektóre pokarmy,
zdarzają się podrażnienia dziąseł,
sposób mocowania protezy może negatywnie wpływać na zęby obok ubytku.
Na wszystkie pytania związane z implantami lub protezami z pewnością odpowiedzą stomatolodzy, którzy w swoich gabinetach oferują oba rozwiązania. praktyka stomatologiczna Dental Complex to przykład miejsca, w którym pacjent zostanie kompleksowo obsłużony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana