Stomatologia mikroskopowa - na czym polega?
Stomatologia mikroskopowa polega na zastosowaniu specjalistycznych mikroskopów w diagnostyce i leczeniu. Daje to duże możliwości – ułatwia pracę lekarza i redukuje dyskomfort pacjentów związany z długą terapią. Sprawdź, w jakich przypadkach dentysta korzysta z pomocy mikroskopu.
Dlaczego w stomatologii stosuje się mikroskopy?
Mikroskopy stosowane są przede wszystkim w endodoncji, chirurgii stomatologicznej i periodontologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Periodontolodzy, dzięki użyciu mikroskopu, mogą zlokalizować nawet najmniejsze zmiany zachodzące w jamie ustnej i w porę podjąć odpowiednie leczenie. Specjalistyczny mikroskop daje lekarzom dużo większe możliwości diagnostyczne i zwiększa precyzję wszystkich wykonywania zabiegów stomatologicznych, a w przypadku chirurgii skraca czas rekonwalescencji oraz redukuje ryzyko powikłań.
Zalety stomatologii mikroskopowej najlepiej widoczne są podczas leczenia kanałowego – endodoncji. Kiedyś, gdy ostry stan zapalny miazgi był rozległy, ząb zazwyczaj usuwano. Dziś mikroskop pozwala na dokładną ocenę najgłębszych struktur zęba i powiększa pole zabiegu. Dzięki temu umożliwia dentyście dotarcie do nawet najbardziej zakrzywionych, wąskich kanałów, a następnie ich właściwe opracowanie i wypełnienie. W ten sposób udaje się zachować naturalny ząb, co ma nie tylko estetyczne znaczenie – w przyszłości może on przydać się np. do osadzenia protezy.
Czy stomatologia mikroskopowa jest popularna?
Mikroskop pozwala także na precyzyjne wykonanie resekcji wierzchołków korzeni zębów oraz monitorowanie stanu ran poekstrakcyjnych, a podczas leczenia chirurgicznego pomaga w zlokalizowaniu fragmentów pokruszonych zębów. Ze względu na opisane zalety rośnie popularność stomatologii mikroskopowej, a wielu pacjentów leczonych jest tą metodą w specjalistycznych gabinetach i klinikach stomatologicznych, takich jak np. JB Stomatologia w Kamieniu Pomorskim.
Na koniec warto podkreślić przydatność mikroskopów w leczeniu zachowawczym, także podczas rutynowych przeglądów uzębienia. Pozwalają one dostrzec drobne zmiany próchnicowe już we wczesnej fazie, dzięki czemu dentysta zapobiegnie dalszemu rozwojowi próchnicy, nie naruszając przy tym zdrowych struktur zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana