Zabiegi stomatologiczne wykonywane w znieczuleniu dożylnym
Obecnie w gabinetach stomatologicznych stosuje się różne rodzaje środków mających zmniejszyć dyskomfort i ból odczuwane podczas zabiegów, a także ograniczyć wykonywane przez pacjenta ruchy mogące utrudniać pracę stomatologa. Choć najczęściej stosuje się warianty miejscowe, niekiedy wykorzystywana jest również narkoza. W jakich przypadkach dentyści decydują się na takie rozwiązanie? O czym trzeba pamiętać przed zabiegiem w znieczuleniu dożylnym?
Kiedy stosuje się znieczulenie dożylne?
Najczęściej stomatolodzy wykonują usuwanie zębów w narkozie. Oprócz tego można też leczyć zęby w znieczuleniu dożylnym. Zazwyczaj na ten krok decydują się osoby, które mają wiele zębów do usunięcia lub poważne problemy wymagające skomplikowanego i bolesnego leczenia albo przeprowadzenia stomatologicznego zabiegu chirurgicznego. Przy zastosowaniu tego rozwiązania możliwe jest wyleczenie kilku zębów podczas jednej wizyty.
Narkozę stosuje się również u pacjentów, u których występuje fobia związana z zabiegami dentystycznymi. Oprócz tego niekiedy dentyści wykorzystują się ją w pracy z pacjentami z niepełnosprawnością intelektualną, a także z dziećmi źle znoszącymi zabiegi w gabinecie dentystycznym. Należy jednak pamiętać, że to stomatolog powinien podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wykorzystywanego w danym przypadku znieczulenia. Zabiegi pod narkozą są wykonywane m.in. w Med Centrum w Katowicach.
Zastosowanie znieczulenia ogólnego — co warto wiedzieć?
W przypadku zastosowania narkozy, w zabiegu oprócz dentysty uczestniczy anestezjolog oraz pielęgniarka. Wykonanie tego rodzaju znieczulenia powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem. Ten pozwoli wykluczyć ewentualne reakcje alergiczne, które mogłyby wystąpić po podaniu środka znieczulającego. Oprócz tego na wizytę w dniu przeprowadzenia zabiegu zalecane jest zgłoszenie się na czczo.
Trzeba mieć na uwadze, że po zabiegu mogą wystąpić nudności i wymioty, zawroty głowy, senność oraz obniżone ciśnienie krwi. Należy również pamiętać o tym, aby ewentualne wątpliwości skonsultować z anestezjologiem lub dentystą przed przystąpieniem do zabiegu. Koszt znieczulenia dożylnego zależy od tego, jaki dokładnie zabieg jest wykonywany i ile czasu zajmie. Zazwyczaj stomatolog może oszacować cenę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana