Co to bruksizm? Nie zwlekaj z leczeniem!
Brzmi jak nakręcanie zegarka. Uporczywe, silne zgrzytanie zębami w nocy to inaczej bruksizm. Twój partner nie może przez ciebie spać? Budzisz się sam z intensywnym bólem? Borykasz się na co dzień z nieprzyjemnymi objawami? Sprawdź, czy należysz do grona osób, które zaciskają zęby. Czym dokładnie jest bruksizm? Czy trzeba go leczyć? Przekonaj się, że tak i co ci grozi, jeśli nie zainterweniujesz!
Czym jest bruksizm?
Bruksizm jest nawykowym zaciskaniem zębów i tarciem ich o siebie. Tę przypadłość zalicza się do parasomni, czyli zaburzeń snu — bo głównie odzywa się ona w nocy. Mięśnie żwaczy są nadaktywne, co po pewnym czasie prowadzi do ich przerostu. Mówi się wtedy, że ktoś ma kwadratową twarz. Bruksizm zaczyna się zwykle w wieku dorosłym, jednak dotyczy także dużej liczby dzieci. Uważany jest za chorobę cywilizacyjną. Dlaczego? Czytaj dalej.
Jakie są objawy bruksizmu?
Dolegliwości związane z bruksizmem dotykają nie tylko twarzy, ale też innych części ciała. Dlatego tak ważne jest podjęcie działań w celu ich zniwelowania. Do typowych objawów tej przykrej przypadłości należą:
- ból głowy w ciągu dnia i zaraz po przebudzeniu,
- ból karku i pleców,
- bóle barków i rąk,
- ból zębów,
- ból mięśni i stawów na twarzy,
- starte szkliwo,
- kruszenie się zębów,
- parodontoza,
- mniejsza ilość wydzielanej śliny,
- pogorszenie się widzenia,
- ból uszu i szumy uszne,
- trzaski w żuchwie, ograniczona ruchomość,
- problem z utrzymaniem równowagi.
Przyczyny bruksizmu — którą u siebie rozpoznajesz?
Zanim udasz się do specjalisty, poznaj przyczyny bruksizmu. Mimo że kojarzy się z problemem stomatologicznym, może mieć źródło zupełnie gdzie indziej. Do głównych przyczyn zalicza się: stres (dzisiejszy tryb życia jest inny niż 20 lat temu), zaburzenia psychiczne (depresja, stany lękowe i inne — są coraz częstsze), krzywy zgryz, źle dopasowane plomby, protezy i korony, zwyrodnienia skroniowo—żuchwowe, częste żucie gumy, nietolerancje pokarmowe, predyspozycje genetyczne, a nawet samotność.
Jak leczyć bruksizm?
Leczenie bruksizmu niestety nie jest takie proste. Zaleca się, by korzystać z pomocy kilku specjalistów: stomatologa, fizjoterapeuty, neurologa, psychoterapeuty i psychiatry.
- Przede wszystkimi udaj się do stomatologa. Skontroluje on stan twojego uzębienia i zleci protetykowi wykonanie szyny relaksacyjnej, którą zakłada się na noc. Może się okazać, że wystarczy tylko wypełnienie ubytków, zrobienie nowej protezy czy wyprostowanie zgryzu. To ostatnie często jest niewystarczające.
- Skonsultuj się z neurologiem. Być może przyczyna twojego nawyku zgrzytania leży w układzie nerwowym.
- Powód nie leży w uzębieniu, ani w tkankach? Jeśli doświadczasz uciążliwego napięcia psychicznego, rozważ udanie się do psychoterapeuty. Być może to tylko stres, a może coś poważniejszego. Nie można bagatelizować zdrowia psychicznego. Dzięki terapii nauczysz się radzić sobie z codziennymi przeciwnościami, wzmocnisz swoją odporność psychiczną i rozwiążesz sprawy, które ciągną cię w dół.
- Psychoterapeuta może uznać za konieczne wysłanie cię do psychiatry. Doświadczanie stresu jest szkodliwe dla całego organizmu i często trudne do opanowania bez farmakoterapii. Nie bój się zapukać do gabinetu specjalisty. Jest tam po to, by pomóc ci znaleźć najlepszą dla ciebie opcję. Pamiętaj, że nie wszystkie leki wiążą się ze skutkami ubocznymi, dlatego nie martw się na zapas.
- Skorzystaj z usług fizjoterapeuty. To osoba, która pomoże ci uwolnić z ciała napięcie, rozmasuje spięte okolice, dzięki czemu codzienność nie będzie się dla ciebie wiązać z takim bólem.
- Botoks na bruksizm — to inna metoda. Rozważ możliwość wstrzyknięcia w mięśnie twarzy botoksu (jadu kiełbasianego). Ma on na celu zmniejszenie napięcia mięśni.
Jakie powikłania bruksizmu mogą być dla ciebie niebezpieczne?
Nieleczony bruksizm prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak:
- pękanie, a nawet wypadanie zębów,
- zapalenia dziąseł, miazgi zębów,
- przeskakiwanie żuchwy,
- silny ból w całym ciele,
- suchość oczu,
- zaburzenia widzenia i słyszenia,
- migreny,
- przykurcze mięśni,
- bezsenność.
Jeśli jednak poddasz się odpowiednio wcześnie leczeniu, możesz uniknąć tych przykrych dolegliwości. Nie warto bagatelizować swojego zdrowia. Robiąc to, utrudniasz sobie życie. Zadbaj o siebie, być może ten problem przestanie cię już dotyczyć. A jeśli twoje dziecko zgrzyta na zębach, jak najszybciej udaj się z nim do specjalisty. Stomatolog do dobra opcja pierwszego kontaktu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana