Czym różnią się protezy od implantów zębowych?
W wyniku złej higieny jamy ustnej, pojawienia się różnorodnych chorób lub przyjmowania poszczególnych leków, może dojść do utraty części lub wszystkich zębów. Niesie to ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji, np. problemy z wymową lub przyjmowaniem pokarmów. Jednakże istnieje sposób, by temu zapobiec, czyli implanty zębowe lub protezy. Czym się różnią? Dowiesz się o tym z niniejszego artykułu!
Czym są protezy zębowe?
Wśród protez zębowych wyróżnia się ruchome i stałe. Protezy ruchome można wyjmować z jamy ustnej w dowolnej chwili. Mocuje się je na specjalnym łuku dopasowanym do szczęki lub żuchwy. Wyglądem bardzo dobrze imitują naturalne zęby, jednakże posiadają jedną wadę: wymagane jest codzienne czyszczenie protezy z resztek jedzenia. Mimo tego są jednym z chętniej wybieranych rozwiązań głównie ze względu na niski koszt, szybkie wykonanie i małą inwazyjność metody.
Za bardziej komfortowe w użytkowaniu uznaje się protezy stałe, czyli tzw. mosty i korony. Jak sama nazwa wskazuje, nie ma możliwości samodzielnego wyciągnięcia ich z jamy ustnej. Tego typu protezy mogą być przymocowane do zębów znajdujących się obok ubytku (tj. most), lub do pojedynczego zęba (tj. korona). Często zachodzi potrzeba oszlifowania zębów sąsiadujących z luką, co wiąże się z koniecznością odbycia kilku wizyt w gabinecie dentystycznym, np. w Przychodni Stomatologicznej Ferreus w Warszawie zlokalizowanej w dzielnicy Praga Północ. Nierzadko występuje również potrzeba wdrożenia leczenia zębów, do których powinna być przymocowana proteza, co dodatkowo wydłuża proces protezowania.
Implanty zębowe – uzupełnienie stałe
Implant stomatologiczny składa się z korony, łącznika i śruby. Tego typu uzupełnienie braków w uzębieniu jest stałe bez możliwości jego wyciągnięcia z jamy ustnej. Zabieg wszczepienia implantów zębów jest bardziej skomplikowany i inwazyjny niż protezowanie. Implant umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy za pośrednictwem śruby, która pełni funkcję korzenia zębowego. Korony wyglądem nie odbiegają od naturalnych zębów i zazwyczaj są ceramiczno-metalowe lub pełnoceramiczne, co zapewnia im długoletnią trwałość. Implanty stomatologiczne pozwalają uzupełnić brak nawet jednego zęba w przeciwieństwie do protez. Implantacja jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów, ponieważ nie wiąże się ze skrupulatnym czyszczeniem sztucznego uzębienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana